Description
Tecno Spark Go 2 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, June 03 |
| Status | Available. Released 2025, June 03 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Others | IP64 dust and water resistant |
| Display | |
| Type | IPS LCD, HD+, 120Hz |
| Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Platform | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Variant | 4GB 64GB |
| Main camera | |
| Single | 13 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | No |
| FM radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyroscope |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| More | |
| Made by | ChinaTecno Spark Go 2 |
| Color | Titanium Gray, Ink Black |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Tecno Spark Go 2 3/64GB
Add a review Cancel reply
Related products
-
Stock out
Tecno Spark 8C 4/128GB
5.00 out of 5(6 customer reviews)৳ 14,990.00৳ 13,290.00 -
Stock out
Tecno Pop 6 Pro 2/32GB
5.00 out of 5(10 customer reviews)৳ 10,490.00৳ 9,290.00 -
Stock out
Tecno Phantom V Fold 12/256GB
৳ 130,000.00 -
Stock out
tecno pop 7 2/64
4.00 out of 5(3 customer reviews)৳ 9,690.00৳ 8,990.00


admin –
Tecno Spark Go 2 Price in Bangladesh
admin –
Tecno Spark Go 2 BD Price
admin –
Tecno Spark Go 2 Price