vivo iQOO Neo 7 5G 8/128GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 40,500.00
Highlight
- AMOLED 120Hz Display
- Android 13
- Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
- Main Camera 64MP Front 16MP
- Under Display Fingerprint
- 5000 mAh Battery 120W Charger
Description
Vivo iQOO Neo 7 Full Specification And Price In Bangladesh
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, February 16 |
| Status | Available. Released 2023 |
| BODY | |
| Dimensions | 164.8 x 76.9 x 8.6 mm (6.49 x 3.03 x 0.34 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 1000 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density)
Always-on display |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, Funtouch 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-A78 & 3×3.0 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM
UFS 3.1 |
| MAIN CAMERA | Triple |
| 64 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF, OIS
2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No
24-bit/192kHz audio |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 120W wired, 1-50% in 10 min, 1-100% in 25 min (advertised) |
| MISC | |
| Colors | Interstellar Black, Frost Blue |
3 reviews for vivo iQOO Neo 7 5G 8/128GB
Add a review Cancel reply







admin –
vivo iQOO Neo 7 5G 8/128 price in Bangladesh
admin –
vivo iQOO Neo 7 5G 8/128 price
admin –
vivo iQOO Neo 7 5G 8/128 BD price