Vivo iQOO Neo10 Pro
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 0.00
Key Features
- TOP AMOLED 144Hz Display
- Android 15
- Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
- Camera 50+8MP
- Fingerprint Side-Mounted
- 5160mAh Battery 120W Charger
Description
iQoo Neo 10 Pro Full Specification And Price In Bangladesh
| General info | |
| Launch | December 2024 |
| Announced | November 2024 |
| Status | Available. Released 2024 |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Body | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 1B colors |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Features | 144Hz, HDR10+, 1400 nits (HBM) |
| Platform | |
| OS | Android 15, Funtouch 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256 UFS 4.0 |
| RAM | 8/12 GB |
| Camera | |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.49″, PDAF, OIS
8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 8K, 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (closed type) |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5160 mAh |
| Charging | 120W wired, 1-40% in 9 min (advertised)
Reverse wired |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Black, Blue, Red |
3 reviews for Vivo iQOO Neo10 Pro
Add a review Cancel reply





admin –
Vivo iQOO Neo10 Pro price in Bangladesh
admin –
Vivo iQOO Neo10 Pro BD price
admin –
Vivo iQOO Neo10 Pro price