Description
Vivo iQOO Z11 Turbo Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2026, January 15 |
| Status | Available. Released 2026, January 15 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 157.6 x 74.4 x 7.9 mm or 8.1 mm |
| Weight | 202 g or 206 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front, glass back or fiber-reinforced plastic back, aluminum alloy frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 4320Hz PWM, 5500 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches, 102.9 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio (~466 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512 GB / 1TB UFS 4.1 |
| RAM | 12/16 GB |
| Variant | 12GB 256GB / 16GB 256GB / 12GB 512GB / 16GB 512GB / 16GB 1TB |
| Main camera | |
| Dual | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0″ |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K, 1080p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5.0 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | YEs |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7600 mAh |
| Charging | 100W wired Reverse wired |
| More | iQOO Z11 Turbo |
| Made by | China |
| Color | White, Black, Blue, Pink |
| Others brand | Motorola & Poco |
4 reviews for Vivo iQOO Z11 Turbo
Add a review Cancel reply









admin –
Vivo iQOO Z11 Turbo Price in Bangladesh
admin –
Vivo iQOO Z11 Turbo BD Price
admin –
Vivo iQOO Z11 Turbo Price
fdertol mrtokev –
Wohh exactly what I was looking for, regards for putting up.