Vivo iqoo Z7 Pro
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 32,990.00
Highlight
- Amoled 120Hz Display
- Android 13
- Mediatek Dimensity 7200 (4 nm)
- 64 MP Camera
- Under Display Fingerprint
- 4600 mAh Battery & 66W Charger
Description
Vivo iqoo Z7 Pro Full Specifications And Price In Bangladesh
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, August 31 |
| Status | Available. Released 2023, September 05 |
| BODY | |
| Dimensions | 164.1 x 74.8 x 7.4 mm (6.46 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Protection | Asahi Glass |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, Funtouch 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF, OIS
2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No
24-bit/192kHz audio |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4600 mAh, non-removable |
| Charging | 66W wired, 1-50% in 22 min (advertised) |
| MISC | |
| Colors | Blue Lagoon, Graphite Matte |
Additional information
| COLOR | Blue Lagoon, Graphite Matte |
|---|---|
| RAM/ROM | 8/128GB, 8/256GB |
| Religion | Official, Unofficial |
3 reviews for Vivo iqoo Z7 Pro
Add a review Cancel reply





admin –
Vivo iqoo Z7 Pro price in Bangladesh
admin –
Vivo iqoo Z7 Pro BD price
admin –
Vivo iqoo Z7 Pro price