Vivo iQOO Z8x 6/128GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 22,000.00
Highlight
- IPS LCD 120Hz Display
- Android 13
- Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
- 50+2MP Camera
- Side-Mounted Fingerprint
- 6000mAh Battery & 44W Charger
Description
Vivo iQOO Z8x Full Specifications and Price in Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2023, August 31 |
| Status | Available. Released 2023, September |
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Body | |
| Dimensions | 164.6 x 75.8 x 9.1 mm (6.48 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 199.6 g (7.05 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.64 inches, 106.8 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~395 ppi density) |
| Multitouch | Yes |
| Features | 120Hz |
| Platform | |
| OS | Android 13, OriginOS 3 |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128/256 GB UFS 2.2 |
| RAM | 8/12 GB |
| Camera | |
| Primary camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF
2 MP, f/2.4, (depth) |
| Secondary camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps
1080p@30fps |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| NFC | NO |
| FM radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | NO |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Charging | 44W wired |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Black, Blue, Silver |
3 reviews for Vivo iQOO Z8x 6/128GB
Add a review Cancel reply





admin –
Vivo iQOO Z8x price in Bangladesh
admin –
Vivo iQOO Z8x BD price
admin –
Vivo iQOO Z8x price