Vivo S30 Pro mini 12/256GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 62,999.00
Key Features
- LTPO AMOLED 120Hz Display
- Android 15
- Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
- 50+50+8MP Camera
- Display Fingerprint
- 6500mAh Battery 90W Charger
Description
Vivo S30 Pro mini Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, May 29 |
| Status | Available. Released 2025, June 06 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 150.8 x 71.8 x 8 mm (5.94 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front (Diamond Shield Glass), aluminum alloy frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 1300 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.31 inches, 97.6 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~461 ppi density) |
| Protection | Diamond Shield Glass |
| Platform | |
| OS | Android 15, OriginOS 5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-X4 & 3×2.85 GHz Cortex-X4 & 4×2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512 GB UFS 2.2 |
| RAM | 12/16 GB |
| Variant | 12GB 256GB / 16GB 256GB / 16GB 512GB |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS
50 MP, f/2.7, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95″, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 106˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF |
| Features | HDR |
| Video | 4K, 1080p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 90W wired, PD
Reverse wired Bypass charging |
| More | Vivo S30 Pro mini |
| Made by | China |
| Color | Black, Blue, Yellow, Pink |
| Others brand | Motorola & Poco |
Additional information
| Color | Black, Blue, Yellow, Pink |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Vivo S30 Pro mini 12/256GB
Add a review Cancel reply






admin –
Vivo S30 Pro Mini Price in Bangladesh
admin –
Vivo S30 Pro Mini BD Price
admin –
Vivo S30 Pro Mini Price