Vivo T3 Lite
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 17,300.00
Key Features
- IPS LCD 90Hz Display
- Android 14
- Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
- 50MP Camera
- Side Fingerprint
- 5000mAh Battery 15W charger
Description
Vivo T3 Lite Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2024, June 27 |
| Status | Available. (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 01, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.4 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Others | IP64, water and dust resistant |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 840 nits (HBM) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6x Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 4/6 GB |
| Variant | 4GB 128GB / 6GB 128GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF
2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired
Reverse wired |
| More | Vivo T3 Lite |
| Made by | China |
| Color | Vibrant Green, Majestic Black |
| Others brand | Motorola & iQOO |
Additional information
| Color | Vibrant Green, Majestic Black |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Vivo T3 Lite
Add a review Cancel reply






admin –
vivo T3 Lite price in bangladesh
admin –
vivo T3 Lite BD price
admin –
vivo T3 Lite price