Vivo T3 8/128GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 25,300.00
Key Features
- IPS LCD Display
- Qualcomm Snapdragon
- 64MP Camera
- 5000mAh Battery
- side-mounted Fingerprint
Description
Vivo T3 Full Specifications And Price In Bangladesh
| General | |
| Colours | Black, Aurora |
| Device type | Smartphone (Arafa Telecom) |
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM |
| Design | |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Height | 164.7 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 193 g |
| Width | 76.7 mm |
| Display | |
| Aspect Ratio | 20:09 |
| Form Factor | Touch |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen size | 6.67 inches |
| Touchscreen | IPS LCD |
| Performance | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 12 GB |
| Storage | |
| Call Records | Yes |
| Card Slot | No |
| Internal Storage | 128 GB/256 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Camera | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Front Camera | 16 MP (f/2.5 |
| Primary camera | 64 MP (f/1.8 |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Battery | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 5000 mAh |
| Connectivity | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Browser | HTML5 |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Network support | |
| 2G | Yes |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| More features | Vivo T3 |
| Face Unlock | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Quick Charging | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|
Others brand |
Additional information
| Color | Black, Aurora |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Vivo T3 8/128GB
Add a review Cancel reply






admin –
Vivo T3 price in Bangladesh
admin –
Vivo T3 BD price
admin –
Vivo T3 price