Vivo T4 Lite
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 16,999.00
Key Features
- IPS LCD 90Hz Display
- Android 15
- Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
- 50+2MP Camera
- Side Fingerprint
- 6000mAh Battery 15W Charger
Description
Vivo T4 Lite Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, June 24 |
| Status | Available. Released 2025, July 02 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 167.3 x 77 x 8.2 mm (6.59 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust tight and water resistant (water splashes)
MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades, Funtouch 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 4/6/8 GB |
| Variant | 4GB 128GB / 6GB 128GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF
2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| More | Vivo T4 Lite |
| Made by | China |
| Color | Prism Blue, Titanium Gold |
| Others brand | Motorola & iQOO |
Additional information
| Color | Prism Blue, Titanium Gold |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Vivo T4 Lite
Add a review Cancel reply
Related products
-

Vivo Y33s 8/128
5.00 out of 5(2 customer reviews)৳ 25,999.00৳ 23,999.00 -

Vivo Y15s 3/32
4.80 out of 5(5 customer reviews)৳ 14,599.00৳ 12,999.00 -
Stock out
Vivo V20 8/128
4.25 out of 5(4 customer reviews)৳ 32,990.00৳ 24,490.00 -

Vivo V25e 8/128
5.00 out of 5(2 customer reviews)৳ 34,999.00৳ 31,999.00








admin –
Vivo T4 Lite Price in bangladesh
admin –
Vivo T4 Lite BD Price
admin –
Vivo T4 Lite Price