Description
Vivo T4R Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, July 31 |
| Status | Available. Released 2025, August 05 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 38, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 163.3 x 76.7 x 7.4 mm (6.43 x 3.02 x 0.29 in) |
| Weight | 183.5 g (6.49 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 1300 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Protection | Diamond Shield Glass |
| Platform | |
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades, Funtouch 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8/12 GB |
| Variant | 8GB 128GB / 8GB 256GB / 12GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion |
| Capacity | 5700 mAh |
| Charging | 44W wired Reverse wired Bypass charging |
| More | Vivo T4R |
| Made by | China |
| Color | Arctic White, Twilight Blue |
| Others brand | Motorola & iQOO |
Additional information
| Color | |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Vivo T4R
Add a review Cancel reply
Related products
-

Kieslect L11 Smart Watch
৳ 3,740.004.00 out of 5(1 customer review) -

Amazfit GTS 2 Smart Watch New Edition Global Version
5.00 out of 5(1 customer review)৳ 16,550.00৳ 16,250.00 -

Ticwatch GTH Smart Watch SpO2 with Skin Temperature Sensor
4.00 out of 5(2 customer reviews)৳ 4,590.00৳ 4,490.00 -

Ticwatch GTH Smart Watch SpO2
৳ 4,480.005.00 out of 5(1 customer review)








admin –
Vivo T4 Price in Bangladesh
admin –
Vivo T4 BD Price
admin –
Vivo T4 Price