Vivo V30 5G (IND)
5.00 out of 5
(4 customer reviews)
৳ 39,300.00
Key Features
- AMOLED 120Hz Display
- Android 14
- Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
- 50+50+2MP Camera
- Fingerprint (under display, optical)
- 5000mAh Battery 80W Charger
Description



Vivo V30 Full Specification And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2023, February 04 |
| Status | Release 2024, February |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.5 mm (6.47 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Others | IP54, dust and splash resistant |
| Display | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 1B colors |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Protection | Schott Alpha |
| Features | HDR10+, 120Hz, 1200 nits (HBM), 2800 nits (peak) |
| Platform | |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.63 GHz Cortex-A715 & 3×2.4 GHz Cortex-A715 & 4×1.8GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 12 GB |
| Camera | |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.55″, PDAF, OIS
50 MP, f/2.0, 119˚ (ultrawide), AF 2 MP, f/2.4 (market/region dependent) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No
24-bit/192kHz Hi-Res audio (market/region dependent) Snapdragon Sound (market/region dependent) |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | NO |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 80W wired, PD, 100% in 48 min (advertised)
Reverse wired |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Bloom White, Waving Aqua, Lush Green, Noble Black |
Additional information
| Color | |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
4 reviews for Vivo V30 5G (IND)
Add a review Cancel reply







admin –
Vivo V30 5G price in Bangladesh
admin –
Vivo V30 5G BD price
admin –
Vivo V30 5G price
AL Masud –
vivo v 30 5g