Vivo V30 Pro price in Bangladesh 2024
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 57,000.00
Key Features
- AMOLED 120Hz Display
- Android 14
- Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
- Camera 50+50+50MP
- Fingerprint Under Display
- 5000mAh Battery 80W Charger
Description

Vivo V30 Pro Full Specifications And Price In Bangladesh
| Price info | |
| Bangladesh | Available |
| Global | Coming soon |
| Launch | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.5 mm (6.47 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Others | IP54, dust and splash resistant |
| Display | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 1B colors |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Features | 120Hz, 2800 nits (peak) |
| Platform | |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-A78 & 3×3.0 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512 GB UFS 3.1 |
| RAM | 12 GB |
| Camera | |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.49″, PDAF, OIS
50 MP, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.0, (ultrawide), 1/2.76 |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No
24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 80W wired, PD
Reverse wired |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Black, Blue, Silver |
Additional information
| COLOR | Black, White, Green, Blue |
|---|---|
| RAM/ROM | 8/256GB, 12/512GB |
| Religion | IND |
3 reviews for Vivo V30 Pro price in Bangladesh 2024
Add a review Cancel reply
Related products
-
Stock out
Vivo Y02A 3/32GB
5.00 out of 5(2 customer reviews)৳ 12,999.00৳ 11,990.00 -

Vivo Y33s 8/128
5.00 out of 5(2 customer reviews)৳ 25,999.00৳ 23,999.00 -
Stock out
Vivo V20 8/128
4.25 out of 5(4 customer reviews)৳ 32,990.00৳ 24,490.00 -
Upcoming
Vivo X Flip 12/256GB
৳ 132,000.005.00 out of 5(3 customer reviews)



admin –
Vivo V30 Pro price in Bangladesh
admin –
Vivo V30 Pro BD price
admin –
Vivo V30 Pro price