Vivo V50 Lite 4G 8/256GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 32,999.00
Key Features
- AMOLED 120Hz Display
- Android 15
- Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm)
- 50+2MP Camera
- Display Fingerprint
- 6500mAh Battery 90W Charger
Description
Vivo V50 Lite 4G Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, March 17 |
| Status | Available. Released 2025, March (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 163.8 x 76.3 x 7.8 mm (6.45 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets)
MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Display | |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1300 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15, Funtouch 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.8 GHz Cortex-A73 & 4×1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Memory | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8 GB |
| Variant | 8GB 128GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF
2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass
Circle to Search |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 90W wired, 50% in 27 min, 100% in 58 min
6W reverse wired |
| More | Vivo V50 Lite 4G |
| Made by | China |
| Color | Blue/Silver, Violet, Gold |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Vivo V50 Lite 4G 8/256GB
Add a review Cancel reply
Related products
-

Vivo X80 5G 12/256GB
৳ 79,999.005.00 out of 5(3 customer reviews) -

Vivo V25e 8/128
5.00 out of 5(2 customer reviews)৳ 34,999.00৳ 31,999.00 -
Stock out
Vivo V23e 8/128
3.50 out of 5(2 customer reviews)৳ 27,990.00৳ 26,990.00 -

Vivo Y15s 3/32
4.80 out of 5(5 customer reviews)৳ 14,599.00৳ 12,999.00






admin –
vivo v50 lite price in bangladesh
admin –
vivo v50 lite BD price
admin –
vivo v50 lite price