Description
Vivo X300 FE Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2026, April 16 |
| Status | Available. Released 2026, April 29 |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 150.8 x 71.8 x 8.2 mm (5.94 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 190.2 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.31 inches, 97.6 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~461 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| Platform | |
| OS | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 829 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512 GB UFS 4.1 |
| RAM | 12 GB |
| Variant | 12GB 256GB / 12GB 512GB |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 73mm (periscope telephoto), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 115˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm Optional add-on zoom lenses: 200mm, 2.35x optical zoom, Zeiss optics |
| Features | Zeiss optics, Multi-focus LED flash, panorama, HDR |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS, OIS |
| Selfie camera | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 20mm (wide), 1/2.76″, 0.64µm, AF |
| Features | Zeiss optics, HDR |
| Video | 4K, 1080p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 90W wired, PD, 100% in 55 min 40W wireless Reverse wired Bypass charging |
| More | Vivo X300 FE |
| Made by | China |
| Color | Misty Purple, Radiant White, Cool Black, Green |
| Our shop | Arafa Telecom |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Vivo X300 FE
Add a review Cancel reply









admin –
Vivo X300 FE Price in Bangladesh
admin –
Vivo X300 FE BD Price
admin –
Vivo X300 FE Price