Description
Vivo X300 Pro Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025 |
| Status | Available. (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – China
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 – International
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 – China |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 – India
1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – Malaysia 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – China |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 162.4 x 76 x 8.2 mm or 8.5 mm |
| Weight | 223 g or 228 g (7.87 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Others | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~452 ppi density) |
| Protection | Scratch/drop-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 15, OriginOS 5 (China) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.63 GHz Cortex-X925 & 3×3.3 GHz Cortex-X4 & 4×2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512 GB / 1TB UFS 4.0 |
| RAM | 12/16 GB |
| Variant | 12GB 256GB / 16GB 256GB / 16GB 512GB / 16GB 1TB |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, PDAF, OIS
200 MP, f/2.7, 85mm (periscope telephoto), 1/1.4″, 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS, 3.7x optical zoom, macro 2.7:1 50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, AF |
| Features | Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p, gyro-EIS, 10-bit HDR |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 20mm (ultrawide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No
24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Infrared port | |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum
Satellite connectivity support (optional, market/region dependent) |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 90W wired
30W wireless Reverse wired |
| More | Vivo X300 Pro |
| Made by | China |
| Color | Cosmos Black, Titanium Grey, Blue, White |
| Others brand | Motorola & iQOO |
3 reviews for Vivo X300 Pro
Add a review Cancel reply










admin –
Vivo X300 Pro price in bangladesh
admin –
Vivo X300 Pro BD price
admin –
Vivo X300 Pro price