Vivo Y03
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 11,999.00
Highlight
- IPS LCD 90Hz Display
- Android 14
- Mediatek Helio G85 (12nm)
- 5000mAh Battery 15W Charger
Description
Vivo Y03 Full Specification And Price In Bangladesh
| Basic info | |
| Brand | Vivo |
| Model | Y03 |
| Category | Smartphone |
| Status | Upcoming |
| Launch Announcement | March, 2024 |
| Network Connection | |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| 5G Network | NO |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| Body | |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.5 mm |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Colors | Grey, Blue |
| Build | front Gorilla Glass, plastic back, plastic frame |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.51 inches |
| Ratio | 20:9 ratio |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Multitouch | |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Hardware | |
| CPU | Octa-core |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12nm) |
| RAM | 3/4 GB |
| Internal Storage | 64/128 GB |
| Memory Slot | Yes, microSDXC (dedicated slot) |
| Version | 3/64 GB, 4/128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Software | |
| Operating System | Android |
| Version | 14 |
| User Interface | Funtouch 14 |
| Main Camera | |
| camera | 13 MP, f/2.0, AF
0.08 MP, f/3.0 (auxiliary lens) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p/30fps |
| Selfie Camera | |
| camera | 5 MP, f/2.2 |
| Multimedia | |
| Loudspeaker | Yes
3.5mm Jack |
| Connectivity | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| FM Radio | Yes |
| USB | USB Type C, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| GPS | Yes |
| NFC | NO |
| Security | |
| Fingerprint | NO |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Power | |
| Battery Type | Li-Po non-removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Charging | Charging 15W |
| Fast charging | Yes |
| Wireless Charging | NO |
Additional information
| RAM/ROM | 4/64GB |
|---|---|
| Color | Space Black, Gem Green |
3 reviews for Vivo Y03
Add a review Cancel reply






admin –
Vivo Y03 price in Bangladesh
admin –
Vivo Y03 BD price
admin –
Vivo Y03 price