Vivo Y58
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 27,300.00
Key Features
- IPS LCD 120Hz Display
- Android 14
- Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
- 50MP Camera
- Side Fingerprint
- 6000mAh Battery 44W charger
Description
Vivo Y58 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2024, June 20 |
| Status | Available. (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Others | IP64 dust/water resistant
Notification LED round light on the back |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1024 nits (HBM) |
| Size | 6.72 inches, 108.8 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128 GB UFS 2.2 |
| RAM | 8 GB |
| Variant | 8GB 128GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF
2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 44W wired |
| More | Vivo Y58 |
| Made by | China |
| Color | Himalayan Blue, Sundarbans Green |
| Others brand | Motorola & iQOO |
Additional information
| Color | Blue, Green |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Vivo Y58
Add a review Cancel reply
Related products
-

Vivo X80 5G 12/256GB
৳ 79,999.005.00 out of 5(3 customer reviews) -
Stock out
Vivo V20 8/128
4.25 out of 5(4 customer reviews)৳ 32,990.00৳ 24,490.00 -

Vivo Y21 4/64
4.52 out of 5(25 customer reviews)৳ 16,599.00৳ 15,999.00 -
Stock out
Vivo Y02 2/32GB
4.40 out of 5(5 customer reviews)৳ 11,999.00৳ 10,990.00





admin –
Vivo Y58 price in bangladesh
admin –
Vivo Y58 BD price
admin –
Vivo Y58 price