Walton Primo GH11 4/32
5.00 out of 5
(1 customer review)
৳ 10,399.00 ৳ 10,099.00
Walton Primo GH11
- Battery: 4200 mAh
- Screen: 6.52 inches, HD+ 1600 x 720 pixels
- Processor: Octa-core, MediaTek Helio A22 (12 nm)
- RAM: 4 GB
- Storage: 32 GB
- OS: Android 12
- Camera: Triple 13+0.3+0.3 Megapixel
- Selfie: 5 Megapixel
Description
Walton Primo GH11 Full Specifications
| First Release | April 26, 2022 |
| Colors | Night Blue, Grey Blue |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G (VoLTE) |
| SIM | Dual Nano + Micro SIM |
| WLAN | ✅ Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | ✅ |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM, recording |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 165.2 x 76.3 x 9.5 millimeters |
| Weight | 196 grams |
| Display | |
| Size | 6.52 inches |
| Resolution | HD+ 1600 x 720 pixels |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 13+0.3+0.3 Megapixel |
| Features | Autofocus, LED flash, f/2.0, 1/3.06″ & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | Screen flash, BSI & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 4200 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | |
| Performance | |
| Operating System | Android 12 [Go Edition] |
| Chipset | MediaTek Helio A22 (12 nm) |
| RAM | 2 / 4 GB |
| Processor | Octa-core, 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Storage | |
| ROM | 32 GB |
| MicroSD Slot | ✅ Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer (3D), Proximity |
| Manufactured by | Walton |
| Made in | Bangladesh |
1 review for Walton Primo GH11 4/32
Add a review Cancel reply





Junlen –
Walton Primo GH11 4/32 price in Bangladesh