Walton Primo R9 3/32
5.00 out of 5
(1 customer review)
৳ 10,499.00 ৳ 10,299.00
Walton Primo R9
- Battery: 5000 mAh
- Screen: 6.52 inches, HD+ 1600 x 720 pixels
- Processor: Octa-core, MediaTek Helio A22 (12 nm)
- OS: Android 11
- Camera: Triple 13+2+0.3 Megapixel
- Selfie: 8 Megapixel
Description
Walton Primo R9 Full Specifications
| First Release | June 2022 |
| Colors | Aurora Green, Magnetic Black |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G (VoLTE) |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | ✅ v5.0 |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✅ |
| Body | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 9.1 millimeters |
| Weight | 191 grams |
| Display | |
| Size | 6.52 inches |
| Resolution | HD+ 1600 x 720 pixels |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch, 2.5D curved glass |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 13+2+0.3 Megapixel |
| Features | PDAF, LED flash, f/1.8, 1/3″, night mode, depth, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p), EIS |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | F/2.0, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | ✅ 10W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 |
| Chipset | MediaTek Helio G25 (12 nm) |
| RAM | 3 GB |
| Processor | Octa-core, 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Storage | |
| ROM | 32 GB |
| MicroSD Slot | ✅ Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer (3D), Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | Walton |
| Made in | Bangladesh |
1 review for Walton Primo R9 3/32
Add a review Cancel reply






আসফিকুর রহমান আসিফ –
খুব সুন্দর ফোন। তাদের সেবাই আমি সন্তুষ্ট। আপনারা সবাই এখান থেকে ফোন ক্রয় করতে পারেন।ইনশাআল্লাহ ভালো প্রোডাক্ট পাবেন ও সার্ভিস পারবেন।।