Description
Xiaomi 15T Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 – China |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA – China |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Body | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame (6M42) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 3200 nits (peak) |
| Size | 6.36 inches |
| Resolution | 1200 x 2670 pixels |
| Protection | Shatterproof glass |
| Platform | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512GB / 1 TB |
| RAM | 12/16 GB |
| Variant | 12GB 256GB / 12GB 512GB / 16GB 512GB / 16GB 1TB |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP 50 MP 50 MP |
| Features | Laser AF, Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio Snapdragon Sound |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | No |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer, color spectrum |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5400 mAh |
| More | Xiaomi 15T |
| Made by | China |
| Color | Black, White, Silver, Green, Lilac |
| Others brand | Motorola & iQOO |
3 reviews for Xiaomi 15T
Add a review Cancel reply




admin –
Xiaomi 15T price in bangladesh
admin –
Xiaomi 15T BD price
admin –
Xiaomi 15T price