Description
Xiaomi Poco C85 5G Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, September 01 |
| Status | Available. Released 2025, September 01 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8 mm (6.76 x 3.13 x 0.31 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 660 nits (typ), 810 nits (HBM) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128/256 GB eMMC 5.1 |
| RAM | 6/8 GB |
| Variant | 6GB 128GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF QVGA, f/3.0 |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | NO |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing Circle to Search |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 33W wired, PD, 50% in 31 min 10W reverse wired |
| More | Xiaomi Poco C85 |
| Made by | China |
| Color | Purple, Black, Green |
| Others brand | Motorola & iQOO |
Additional information
| Color | |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Xiaomi Poco C85 5G
Add a review Cancel reply









admin –
Xiaomi Poco C85 4G price in bangladesh
admin –
Xiaomi Poco C85 4G BD price
admin –
Xiaomi Poco C85 4G price