Xiaomi Poco F5 8/256GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 38,499.00
Highlight
- 5000 mAh Battery 67W Charger
- Amoled Display
- Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 (4 nm)
- Android 13
- Triple Camera 64+8+2 megapixel
- Selfie 16 megapixel
Out of stock
Description
XIAOMI POCO F5 FULL SPECIFICATION AND PRICE IN BANGLADESH
| LAUNCH | |
| Status | ✅ Upcoming |
| Announced | 2023, May 09 |
| Released | Not Released in Bangladesh Yet |
| NETWORK | |
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | ✅ |
| EDGE | ✅ |
| SIM Card Type | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| BATTERY | |
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast Charging & Others | Fast Charging 67W |
| BODY | |
| Dimensions | 161.1 x 75 x 7.9 mm |
| Weight | 181 g |
| Build | – |
| Water Resistance | IP53, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Type | AMOLED |
| Multi-touch | ✅ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | 68B colors, Dolby Vision, HDR10+, 120Hz, 500 nits (typ), 1000 nits (peak) |
| PERFORMANCE | |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 for POCO |
| Processor (CPU) | Octa-core (1×2.91 GHz Cortex-A710 & 3×2.49 GHz Cortex-A710 & 4×1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM7475-AB Snapdragon 7+ Gen 2 (4 nm) |
| Graphics processing unit | Adreno 725 |
| STORAGE | |
| RAM | 8/12 GB |
| ROM | 256 GB |
| Card slot | ❌ |
| Main CAMERA | |
| Resolution | Triple 64+8+2 megapixel |
| Features | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2″, 0.7µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K (2160p), Full HD (1080p), gyro-EIS |
| Selfie CAMERA | |
| Resolution | 16 megapixel |
| Features | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| SOUND | |
| 3.5 mm Jack | ✅ |
| Loudspeaker | ✅ Yes, with stereo speakers |
| Audio Features | – |
| Alert types | MP3, Ringtones, Vibration |
| CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | ✅ Yes |
| WLAN | ✅ Dual-band, Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| GPS | ✅ A-GPS, BDS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Infrared port | ✅ |
| NFC | ✅ |
| FM Radio | ❌ |
| USB | ✅ USB Type-C 2.0, OTG |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✅ |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Fingerprint | ✅ |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | N/A |
| MISC | |
| Manufactured by | Xiaomi |
| Country Of Origin | China |
| Made in/ Assemble | China |
| Warranty | 1-year service warranty |
| Colors | Black, Blue, White |
3 reviews for Xiaomi Poco F5 8/256GB
Add a review Cancel reply






admin –
Xiaomi Poco F5 8/256 price in Bangladesh
admin –
Xiaomi Poco F5 8/256 price
admin –
Xiaomi Poco F5 8/256 BD price