Xiaomi Poco M6 Pro 4/128GB
5.00 out of 5
(4 customer reviews)
৳ 15,100.00
Key Features
- Android 13
- Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
- Camera 50MP
- Fingerprint Side-mounted
- 5000 mAh Battery
Description
Poco M6 Pro Full Specification And Price In Bangladesh
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, August 05 |
| Status | Available. Released 2023, August 05 |
| BODY | |
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.2 mm (6.64 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic frame, glass back (Gorilla Glass) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
IP53, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 550 nits |
| Size | 6.79 inches, 109.5 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6x Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM
UFS 2.2 |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF
2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes
24-bit/192kHz audio |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Unspecified |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass
Virtual proximity sensing |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, PD |
| MISC | |
| Colors | Power Black, Forest Green |
Additional information
| COLOR | Power Black, Forest Green |
|---|---|
| RAM/ROM | 4/128GB |
| Religion | Official, Unofficial |
4 reviews for Xiaomi Poco M6 Pro 4/128GB
Add a review Cancel reply
Related products
-

Vivo V23 5G 8/128
৳ 39,990.005.00 out of 5(10 customer reviews) -

iPhone 14 Pro 256GB
5.00 out of 5(2 customer reviews)৳ 201,599.00৳ 197,599.00 -

Xiaomi Redmi 10 6/128
5.00 out of 5(8 customer reviews)৳ 20,999.00৳ 18,999.00 -
Xiaomi 11i Hypercharge 5G
৳ 39,999.005.00 out of 5(4 customer reviews)






admin –
Xiaomi Poco M6 Pro 6/128 price in Bangladesh
admin –
Xiaomi Poco M6 Pro 6/128 price
admin –
Xiaomi Poco M6 Pro 6/128 BD price
Md saj –
Awesome phone