Xiaomi Redmi 11 Prime 6/128GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 18,300.00 ৳ 15,100.00
Key Features
- Battery: 5000 mAh
- Display: 6.58 inches,1080 x 2408 pixels ~401 ppi density
- Performance: Octa-core – MediaTek Helio G99 (6nm)
- OS: Android 12
- Camera: Triple 50+2+2 Megapixel
- Selfie: 8 Megapixel
Description
Xiaomi Redmi 11 Prime Full Specification And Price In Bangladesh
| LAUNCH | |
| Status | ✅ Upcoming |
| Announced | 2022, September 06 |
| Released | 2022, September |
| NETWORK | |
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | ✅ |
| EDGE | ✅ |
| SIM Card Type | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| BATTERY | |
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast Charging & Others | ✅Fast charging 18W Reverse charging 5W |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 76.1 x 8.9 mm |
| Weight | 201 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | ❌ |
| DISPLAY | |
| Size | 6.58 inches |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Type | IPS LCD |
| Multi-touch | ✅ |
| Protection | ✅Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | 90Hz, 400 nits (typ) |
| PERFORMANCE | |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| Processor (CPU) | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | MediaTek Helio G99 (6nm) |
| Graphics processing unit | Mali-G57 MC2 |
| STORAGE | |
| RAM | 4 GB |
| ROM | 64 GB UFS 2.2 |
| Card slot | ✅ microSDXC (dedicated slot) |
| Main CAMERA | |
| Resolution | Triple 50+2+2 Megapixel |
| Features | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Selfie CAMERA | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | HDR |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| SOUND | |
| 3.5 mm Jack | ✅ |
| Loudspeaker | ✅ Yes, with stereo speakers |
| Audio Features | – |
| Alert types | MP3, Ringtones, Vibration |
| CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | ✅ 5.1, A2DP, LE |
| WLAN | ✅ Dual-band, Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| GPS | ✅ A-GPS, BDS, GLONASS, GALILEO |
| Infrared port | ✅ |
| NFC | ✅ |
| FM Radio | ✅ |
| USB | ✅ USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✅ |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Fingerprint | ✅ |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | N/A |
| MISC | |
| Manufactured by | Xiaomi |
| Country Of Origin | China |
| Made in/ Assemble | China |
| Warranty | 1-year service warranty |
| Colors | Playful Green, Flashy Black, Peppy Purple |
Additional information
| Color | Playful Green, Flashy Black, Peppy Purple |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Xiaomi Redmi 11 Prime 6/128GB
Add a review Cancel reply





admin –
Xiaomi Redmi 11 Prime price in Bangladesh
admin –
Xiaomi Redmi 11 Prime BD price
admin –
Xiaomi Redmi 11 Prime price