Xiaomi Redmi 12 8/256GB
4.40 out of 5
(10 customer reviews)
৳ 19,999.00 ৳ 17,490.00
Highlight
- 90Hz Display
- Android 13
- MediaTek Helio G88 (12nm)
- 50MP Camera
- 5000 mAh Battery
Out of stock
Description
|
Price info |
|
|
Bangladesh |
4/128GB ৳ 16,490 6/128GB ৳ 17,490 8/256GB ৳ 17,999 |
|
Indian |
Coming Soon… |
|
Global |
Coming Soon… |
Xiaomi Redmi 12 Full Specification And Price In Bangladesh
| Lunch | |
| Annaunce | 2023, 15 june |
| General info | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Status | Available. Released 2023, June 15 |
| BODY | Dimensions 168.6 x 76.3 x 8.2 mm (6.64 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
IP53, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 550 nits (peak) |
| Size | 6.79 inches, 109.5 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G88 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| MEMORY | Card slot |
| microSDXC (uses shared SIM slot) | |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM
eMMC 5.1 |
| MAIN CAMERA | Triple
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, PD |
| MISC | |
| Colors | Midnight Black, Sky Blue, Polar Silver |
10 reviews for Xiaomi Redmi 12 8/256GB
Add a review Cancel reply
Related products
-

Xiaomi Redmi 10 6/128
5.00 out of 5(8 customer reviews)৳ 20,999.00৳ 18,999.00 -
Stock out
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+
৳ 0.005.00 out of 5(3 customer reviews) -
Stock out
Xiaomi Redmi A1 2/32
৳ 9,999.005.00 out of 5(1 customer review) -

Xiaomi Redmi Note 11 8/128
৳ 24,499.004.92 out of 5(26 customer reviews)





admin –
Xiaomi Redmi 12 price in Bangladesh
admin –
Xiaomi Redmi 12 8/256 price in Bangladesh
admin –
Xiaomi Redmi 12 8/256 price
admin –
Xiaomi Redmi 12 8/256 BD price
Siam Hossen –
NICE PRICE
Urmi –
Awesome
Tonmoy –
Xiaomi Redmi 12 8/256 price NICE PRICE Awesome
SHAFIUL –
VERY GOOD
Dibos –
Cemra not good
Imran –
Redmi 12 mobile phone 18w charger kinte cai