Xiaomi Redmi A3 4/64GB
5.00 out of 5
(4 customer reviews)
৳ 10,999.00 ৳ 10,690.00
Key Features
- IPS LCD 90Hz Display
- Android 14
- Mediatek Helio G36 (12 nm)
- Fingerprint Side-Mounted
- Battery 5000mAh
Description



Xiaomi Redmi A3 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Price info | |
| Official | 4GB 64GB ৳10,999 +VAT
6GB 128GB ৳12,999 +VAT |
| Global price | ₹7,299 / $87 / €82 |
| Launch | |
| Announced | 2024, February 14 |
| Status | Available. Released 2024, February 23 |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 168.3 x 76.3 x 8.3 mm (6.63 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 193 g or 199 g (6.81 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back or silicone polymer back (eco leather), plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.71 inches, 106.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | 90Hz |
| Platform | |
| OS | Android 14 (Go edition), MIUI |
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB eMMC 5.1 |
| RAM | 3GB / 4GB / 6GB |
| Camera | |
| Main camera | |
| Dual | 8 MP, (wide)
0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared port | NO |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Midnight Black, Olive Green, Lake Blue |
Additional information
| RAM/ROM | 4/64GB, 6/128GB |
|---|---|
| Religion | Official |
4 reviews for Xiaomi Redmi A3 4/64GB
Add a review Cancel reply






admin –
Xiaomi Redmi A3 price in Bangladesh
admin –
Xiaomi Redmi A3 BD price
admin –
Xiaomi Redmi A3 price
zoritoler imol –
It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!