Description
Xiaomi Redmi A7 Pro Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2026, February 27 |
| Status | Available. Released 2026, March 13 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 – ROW HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – LATAM |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 – ROW 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 18, 19, 26, 28, 38, 40, 41, 66 – LATAM |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | Dust and splash resistant |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64/128 GB UFS 2.2 |
| RAM | 4 GB |
| Variant | 4GB 64GB / 4GB 128GB |
| Main camera | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06″ Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Black, Mist Blue, Palm Green, Sunset Orange |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Xiaomi Redmi A7 Pro
Add a review Cancel reply




admin –
Xiaomi Redmi A7 Pro price in bangladesh
admin –
Xiaomi Redmi A7 Pro BD price
admin –
Xiaomi Redmi A7 Pro price