Xiaomi Redmi K70e 12/256GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 38,000.00
Highlight
- OLED 120Hz Display
- Android 14
- Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm)
- Camera 64+8+2MP
- Under Display Fingerprint
- 5500mAh Battery & 90W Charger
Description
Xiaomi Redmi K70e Full Specifications and Price in Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2023, November 29 |
| Status | Available. Released 2023, November 29 |
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Body | |
| Dimensions | 160.5 x 74.3 x 8.1 mm (6.32 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 68B colors |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Multitouch | Yes |
| Features | 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1800 nits (peak) |
| Platform | |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core 3.35 GHz |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/256 GB / 1TB UFS 4.0 |
| RAM | 12/16 GB |
| Camera | |
| Primary camera | 64 MP, (wide), 1/2″, PDAF, OIS
8 MP, 120˚, (ultrawide) 2 MP, (macro) |
| Secondary camera | 16 MP, (wide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama
HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS
1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No
24-bit/192kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| FM radio | NO |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | NO |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5500 mAh |
| Charging | 90W wired, PD3.0, QC2, 100% in 34 min (advertised) |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Black, White, Mint |
3 reviews for Xiaomi Redmi K70e 12/256GB
Add a review Cancel reply





admin –
Xiaomi Redmi K70e price in Bangladesh
admin –
Xiaomi Redmi K70e BD price
admin –
Xiaomi Redmi K70e price