HMD Barbie 4G KaiOS Phone
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 0.00
Key Features
- Folded TFT Display
- Android 15
- Unisoc T107 (22 nm)
- 0.3MP Camera
- Type C
- 1450mAh Battery
Description
HMD Barbie 4G Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2024, August 28 |
| Status | Available. Released 2024, August 28 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | Unfolded: 201 x 55.1 x 10.9 mm Folded: 108.4 x 55.1 x 18.9 mm |
| Weight | 123.5 g (4.37 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Features | Secondary external 1.77″ display |
| Platform | |
| OS | KaiOS (USA only) |
| Chipset | Unisoc T107 (22 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128 MB |
| RAM | 64 MB |
| Variant | 64MB 128MB |
| Main camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| GPS | No |
| NFC | No |
| FM radio | Wireless FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion |
| Capacity | 1450 mAh |
| More | HMD Barbie 4G |
| Made by | Finland |
| Color | Power Pink |
| Others brand | Linnex & XTRA |
3 reviews for HMD Barbie 4G KaiOS Phone
Add a review Cancel reply





admin –
HMD Barbie 4G KaiOS phone price in bangladesh
admin –
HMD Barbie 4G KaiOS phone BD price
admin –
HMD Barbie 4G KaiOS phone price