Symphony L47
5.00 out of 5
(2 customer reviews)
৳ 1,420.00 ৳ 1,400.00
Symphony L47
- SIM: Dual SIM
- Network: 2G GSM
- Display: 2.4 " QVGA + 240 x 320 pixels
- Camera: Digital Camera
- Battery: 1700 mAh Li-ion
Out of stock
Description
Symphony L47 Full Specifications
Body
| Build Material | Back Plastic, Plastic Frame |
| Dimensions | 128 X 54.8 X 11.7 Millimeters |
| Colors | Carbon Black, Ice Blue, Mint Green |
Network
| Network Type | 2G |
| Technology | GSM: 900/1800 |
| SIM | Standard SIM |
| GPRS |
Display Information
| Size | 2.4 Inches |
| Display Type | QVGA |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
CAMERA
| Back Camera | Digital Camera |
| Front Camera | |
| Video | 320p@15fps |
| Flash | LED Flash |
| Camera Features | Zoom 8x, White balance, Brightness, Contrast, Exposure |
Battery Details
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Battery Capacity | 1700 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 500 Hours |
| Talk Time | Up to 12 Hours |
STORAGE
| Ram | 4 MB |
| Rom | 4 MB |
| External Card Slot | Yes, MicroSD, up to 32 GB |
Others Special Features
| OS | Feature phone |
| CPU | Spreadturm 6531E |
| Flashlight | |
| Bluetooth | |
| FM Radio | |
| Handsfree | 3.5mm Headphone Jack |
| USB | Micro USB V 2.0 |
| Java Support | |
| Internet Browsing | |
| Browser | WAP 2.0/HTML |
| Auto Call Recorder | |
| Blacklist | |
| Magic Voice | |
| MMS | |
| Games | |
| More | Battery Saver | Wireless FM | Sound Recorder |
IN THE BOX
| Handset | |
| Battery | |
| Charger & Cable | |
| Earphone | |
| Back Cover | |
| Warranty /Guaranty Card | |
| User Guide |
OTHER INFORMATION
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufactured By | Symphony |
| Made In | Bangladesh |
2 reviews for Symphony L47
Add a review Cancel reply






admin –
Symphony L47 price in Bangladesh
admin –
Symphony L47 bd price