Description
Itel City 200 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2026, January |
| Status | Available. Released 2026, February (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 167.7 x 77.5 x 7.7 mm (6.60 x 3.05 x 0.30 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 700 nits (HBM) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15, Pure 14.5 OS |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128/256 GB UFS 2.2 |
| RAM | 4/6/8 GB |
| Variant | 4GB 128GB / 6GB 128GB / 8GB 128GB / 4GB 256GB |
| Main camera | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | No |
| FM radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 18W wired Reverse wired |
| More | Itel City 200 |
| Made by | China |
| Color | Navy Blue, Pure Titanium, Fairy Purple |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Itel City 200
Add a review Cancel reply









admin –
itel City 200 price in bangladesh
admin –
itel City 200 BD price
admin –
itel City 200 price