Lava Blaze 2 5G 6/128
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 14,999.00
HighLight
Expected price BD 14,999
- IPS LCD, 90Hz
- Android 12
- Unisoc Tiger T616 (12 nm)
- Type-C 2.0, OTG
- Side-mounted Fingerprint
- 5000 mAh Battery & 18W Fast Charger
Description
Lava Blaze 2 Full Specifications and Price in Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2023, April 10 |
| Status | Available. Released 2023, April 18 |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Body | |
| Dimensions | 165 x 76.1 x 8.6 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | 90Hz |
| Platform | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated) |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
| Camera | |
| Primary camera | 13 MP, (wide), AF
2 MP |
| Secondary camera | 8 MP, (wide) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | No |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| More | |
| Made by | India |
| Color | Glass Blue, Glass Black, Glass Orange |
3 reviews for Lava Blaze 2 5G 6/128
Add a review Cancel reply



admin –
Lava Blaze 2 5G price in Bangladesh
admin –
Lava Blaze 2 5G BD price
admin –
Lava Blaze 2 5G price