OnePlus 9 Pro 8/256GB
৳ 60,000.00
- Battery: 4500 mAh
- Screen: 6.7 inches,1440 x 3216 pixels (~525 ppi density)
- Processor: Octa-core-Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm)
- RAM: 8 GB
- Storage: 256 GB
- OS: Android 11
- Camera: Quad 48+8+50+2 Megapixel
- Selfie: 16 Megapixel
Out of stock
Description
OnePlus 9 Pro Full Specifications
|
LAUNCH |
|
| Status | ✅Coming soon |
| Announced | 2021, March |
|
NETWORK |
|
| Technology | 2G, 3G, 4G,5G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A;5G |
| GPRS | ✅ |
| EDGE | ✅ |
|
BATTERY |
|
| Type and Capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Fast Charging & Others | Fast charging 65W, 1-100% in 29 min (advertised) Wireless charging 50W, 1-100% in 43 min (advertised) USB Power Delivery |
|
BODY |
|
| Dimensions | 163.2 x 73.6 x 8.7 mm |
| Weight | 197 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Water Resistance | ✅ |
|
DISPLAY |
|
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1440 x 3216 pixels, 20:9 ratio (~525 ppi density) |
| Type | LTPO Fluid2 AMOLED |
| Multi-touch | ✅ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 Always-on display |
| Features | – |
|
PERFORMANCE |
|
| Operating System | Android 11 |
| Processor (CPU) | Octa-core, up to 2.84 GHz |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Graphics processing unit | Adreno 660 |
|
STORAGE |
|
| RAM | 8/12 GB |
| ROM | 128/256 GB |
| Card slot | ❌ |
|
Main CAMERA |
|
| Resolution | Quad 48+8+50+2 Megapixel |
| Features | 48 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.43″, 1.12µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 77mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3.3x optical zoom 50 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), 1/1.56″, 1.0µm 2 MP, f/2.4, (depth) Hasselblad Color Calibration, dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Ultra HD 4K (2160p), gyro-EIS |
|
Selfie CAMERA |
|
| Resolution | 16 Megapixel |
| Features | f/2.4, (wide), 1/3.06″, 1.0µm Auto-HDR |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
|
SOUND |
|
| 3.5mm Jack | ❌ |
| Loudspeaker | ✅ Yes, with stereo speakers |
| Alert types | MP3, Ringtones, Vibration |
|
CONNECTIVITY |
|
| Bluetooth | ✅ Yes |
| WLAN | ✅ Dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| GPS | ✅ A-GPS |
| NFC | ✅ |
| Infrared port | ❌ |
| Radio | ❌ |
| USB | ✅ USB Type-C 3.1, USB-on-the-go (OTG) |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✅ |
| SIM Card Type | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
|
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Fingerprint | ✅ |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | N/A |
|
MISC |
|
| Manufactured by | oneplus |
| Made in | China |
| Warranty | 1 year service warranty |
| Colors Available | Morning Mist, Forest Green, Stellar Black |
Be the first to review “OnePlus 9 Pro 8/256GB” Cancel reply







Reviews
There are no reviews yet.