OnePlus Nord 2 5G 12/256GB
4.00 out of 5
(4 customer reviews)
৳ 44,990.00 ৳ 43,999.00
Feature
- Battery: 4500 mAh
- Screen: 6.44 inches,1080 x 2400 pixels (~409 ppi density)
- Processor: Octa-core-MediaTek Dimensity 1200 5G (6 nm)
- RAM: 12 GB
- Storage:256 GB
- OS: Android 11
- Camera: Triple 50+8+2 Megapixel
- Selfie: 32 Megapixel
Out of stock
Description
OnePlus Nord 2 5G Full Specifications
| First Release | July 28, 2021 |
| Colors | Gray Sierra, Blue Haze, Green Wood |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ dual-band, Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | ✅ v5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | ✅ dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, SBAS, NavIC |
| Radio | ✖ |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✅ |
| NFC | ✅ |
| Body | |
| Style | Punch-hole |
| Material | Gorilla Glass 5 front & back, plastic frame |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 158.9 x 73.2 x 8.3 millimeters |
| Weight | 189 grams |
| Display | |
| Size | 6.43 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels (409 ppi) |
| Technology | Fluid AMOLED Touchscreen |
| Protection | ✅ Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | HDR10+, 90Hz refresh rate |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 50+8+2 Megapixel |
| Features | PDAF, ultrawide, monochrome, OIS, f/1.9, 1/1.56″, 1.0µm, dual-LED flash & more |
| Video Recording | Ultra HD 4K (2160p), gyro-EIS |
| Front Camera | |
| Resolution | 32 Megapixel |
| Features | F/2.5, 1/2.8″, 0.8µm, auto-HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p), gyro-EIS |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 4500 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | ✅ 65W Fast Charging (100% in 30 minutes) |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 (OxygenOS 11.3) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200 5G (6 nm) |
| RAM | 8 / 12 GB |
| Processor | Octa core, up to 3.0 GHz |
| GPU | Mali G77 MC9 |
| Storage | |
| ROM | 128 / 256 GB (UFS 3.1) |
| MicroSD Slot | ✖ |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✖ |
| Features | Loudspeaker (stereo speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ In-display (optical) |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | OnePlus |
4 reviews for OnePlus Nord 2 5G 12/256GB
Add a review Cancel reply





admin –
OnePlus Nord 2 5G price in Bangladesh
admin –
OnePlus Nord 2 5G bd price
admin –
OnePlus Nord 2 5G price bd
admin –
OnePlus Nord 2 5G full speciation bd price