itel Super Guru 600
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 1,890.00
Key Features
- Digital camera
- 1900mAh Battery
- 2000 Contact
- 3.5mm headphone
Description
itel Super Guru 600 Full Specifications And Price In Bangladesh
| General | (Arafa Telecom) |
| Model | Super Guru 600 |
| Colors | Champagne Gold, Orange, Deep Blue |
| Display | 7.1 cm (2.8″) |
| Battery | 1900 mAh |
| Language Support | 9 (English, Hindi, Gujarati, Telugu, Tamil, Punjabi ,Kannada, Malayalam, Bengali) |
| Phonebook | 2000 |
| SMS | 500 |
| Torch | Yes |
| Display | |
| Display Size | 7.1 cm (2.8″) |
| Resolution | 240×320 |
| Resolution Type | QVGA |
| Pixel Density | 143 ppi |
| battery | |
| Battery Capacity | 1900 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Backup | 750.98 Hours |
| Talktime | 31.7 Hours |
| Camera | |
| Rear Camera | 1.3 MP with software |
| Rear flash | Yes |
| Storage | |
| ROM | 8 MB |
| RAM | 8 MB |
| Chipset | SC6531C |
| Dimension | 137 × 57 x 10.8mm |
| Expandable Memory | Upto 32GB |
| Phonebook | 2000 |
| Message | 500 |
| Connectivity | |
| Network Type | 4G (B1/B3/B5/B8/B28/B40/B41) |
| Bluetooth Support | 4.2 |
| Earphone Jack | 3.5mm |
| SIM Slot | Slot 1 & Slot 2- Nano SIM |
| Dual Active/Standby | Dual Standby |
| FM Radio | Wireless FM with Recording |
| GSM | 900/1800 MHz |
| Others brand | GDL & itel |
3 reviews for itel Super Guru 600
Add a review Cancel reply





admin –
Itel Super Guru 600 price in bangladesh
admin –
Itel Super Guru 600 BD price
admin –
Itel Super Guru 600 price