Tecno Phantom V Flip
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 79,990.00
Highlight
- Foldable LTPO AMOLED 120Hz Display
- Android 13
- Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
- Camera Back-64+13MP/Front-32MP
- Side-mounted Fingerprint
- 4000 mAh Battery 50% in 15 min
Out of stock
Description
Tecno Phantom V Flip Full Specifications And Price In Bangladesh
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, September 22 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2023, October 01 |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 171.7 x 74.1 x 7 mm
Folded: 88.8 x 74.1 x 15 mm |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Build | Plastic front (opened), plastic back, aluminum frame, steel hinge |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density)
|
| Cover display: | AMOLED
1.32 inches, 466 x 466 pixels, 352 ppi, 800 nits (peak) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, HIOS 13.5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-A78 & 3×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM
UFS 3.1 |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF
13 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/3″, 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm, PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 45W wired, 50% in 15 min (advertised) |
| MISC | |
| Colors | Iconic Black, Mystic Dawn |
3 reviews for Tecno Phantom V Flip
Add a review Cancel reply
Related products
-
Stock out
Tecno Spark 8C 3/64GB
5.00 out of 5(6 customer reviews)৳ 13,490.00৳ 12,999.00 -
Stock out
Tecno Pop 6 Pro 2/32GB
5.00 out of 5(10 customer reviews)৳ 10,490.00৳ 9,290.00 -
Stock out
Tecno Pova
৳ 11,000.00 -
Stock out
Tecno Pova Neo 2 6/128
4.55 out of 5(11 customer reviews)৳ 18,990.00৳ 16,490.00


admin –
Tecno Phantom V Flip 8/256 price in Bangladesh
admin –
Tecno Phantom V Flip 8/256 BD price
admin –
Tecno Phantom V Flip 8/256 price