Tecno spark 20 8/256GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 16,990.00
Highlight
- EXP Price-19990
- 50 MP Camera
- G85 Gaming processor
- Stereo dual speakers
Out of stock
Description
Tecno Spark 20 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 01 December, 2023 |
| Status | Coming Soon |
| BD Released | 20 December, 2023 |
| Made By | China |
| Assembled in | Bangladesh |
| Display | |
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Type | IPS LCD |
| Protection | Not specified |
| Aspect Ratio | 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~267 ppi density |
| Screen & Body Ratio | ~84.6% |
| Multitouch | Yes |
| More | 90Hz refresh rate |
| Network | |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) IP53, dust and splash resistant |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| Performance | |
| OS | Android 13 |
| Custom UI | Not specified |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Primary Camera | |
| Camera | 50 MP, f/1.6, (wide), 0.64µm, PDAF
0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | -Dual-LED flash
-HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Camera | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Connectivity | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| USB | USB Type-C, OTG |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| Headphone Jack Types | 3.5mm jack |
| Infrared port | NO |
| Browser | HTML 5 |
| Java | NO |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| ROM ~ Internal | 256GB |
| External Card Slot | microSDXC |
| Variant | No |
| Body | |
| Dimensions (WxHxT) | 163.7 x 75.6 x 8.5 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Build Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Weight | Not specified |
| Color | Gravity Black, Cyber White, Neon Gold, Magic Skin 2.0 (Blue) |
| Sensors | |
| Fingerprint | (side-mounted) |
| GPS Sensor | accelerometer, proximity, compass |
| Proximity Sensor | Yes |
| Compass Sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Light Sensor | NO |
| Gyroscope Sensor | NO |
| Battery | |
| Battery Type | non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| More | 18W wired |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5 mm Audio Jack | Yes |
| More | |
| Extra Features | – Photo/video editor
– MP3/WAV/eAAC+/Flac player – Document viewer |
3 reviews for Tecno spark 20 8/256GB
Add a review Cancel reply


admin –
Tecno spark 20 price in Bangladesh
admin –
Tecno spark 20 BD price
admin –
Tecno spark 20 price