Description
Tecno SPARK 40 5G Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, October 13 |
| Status | Available. Released 2025, October 13 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 167.69 x 77.87 x 7.99 mm |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.75 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Platform | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 5G+ |
| CPU | – |
| GPU | – |
| Memory | |
| Card slot | – |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 4 GB |
| Variant | 4GB 128GB |
| Main camera | |
| Single | 50 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| FM radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| More | SPARK 40 5G |
| Made by | China |
| Color | Sky Blue, Ink Black, Turquoise Green |
| Others brand | Motorola & Poco |
Additional information
| Color | |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Tecno SPARK 40 5G
Add a review Cancel reply








admin –
Tecno Spark 40 Price in Bangladesh
admin –
Tecno Spark 40 BD Price
admin –
Tecno Spark 40 Price