Description
Tecno Spark 40C Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2024, September 09 |
| Status | Available. (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Others | IP54, dust and splash resistant |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | – |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 4/6/8 GB |
| Variant | 4GB 128GB / 6GB 128GB / 4GB 256GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Single | 50 MP, (wide), 1/2.8″, PDAF
Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | No |
| FM radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| More | Tecno Spark 40C |
| Made by | China |
| Color | Orbit Black, Orbit White, Magic Skin 3.0 |
| Others brand | Motorola & iQOO |
3 reviews for Tecno Spark 40C
Add a review Cancel reply
Related products
-
Stock out
Tecno Pop 6 Pro 2/32GB
5.00 out of 5(10 customer reviews)৳ 10,490.00৳ 9,290.00 -
Stock out
Tecno Pop 7 Pro
৳ 0.004.67 out of 5(3 customer reviews) -
Stock out
Tecno Spark 10C 8/128
5.00 out of 5(1 customer review)৳ 14,490.00৳ 13,990.00 -
Stock out
Tecno Spark 8C 3/64GB
5.00 out of 5(6 customer reviews)৳ 13,490.00৳ 12,999.00





admin –
Tecno Spark 40C price in bangladesh
admin –
Tecno Spark 40C BD price
admin –
Tecno Spark 40C price