Walton NEXG N25
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 13,999.00
Key Features
- IPS LCD 90Hz Display
- Android 13
- 50MP Camera
- UNISOC TIGER T616
- 5000mAh Battery 18W Charger
- Side-Mounted Fingerprint
Description
Walton NEXG N25 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2024, January 16 |
| Status | Available. Released 2024, January 21 |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Speed | HSPA+, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 164.5 x 76.1 x 8.65 mm |
| Weight | 196 g (with battery) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by 4G) |
| Others | IP52 |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inch, 16.76 cm |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Features | 90Hz |
| Platform | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | UNISOC TIGER T616 |
| CPU | 2.0 GHz Octa-Core |
| GPU | Mali- G57 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 128 GB UFS2.2 |
| RAM | 8 GB (Rapid memory) |
| Camera | |
| Main camera | |
| Tripol | 50 MP
2 MP 2 MP |
| Features | BSI, Face Detection, Antibanding, HDR, Touch Focus, Brand Watermark, Time Watermark, Levels, Smile Shutter, Enhance Lowlight photos |
| Video | 1080p@30fps, 1080p@60fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | Face Detection, Digital Zoom (2.0x), Antibanding, HDR, Composition Line, Brand Watermark, Time Watermark, Smile Shutter, Touch Shooting, Self Timer, Camera Mute, Mirror reflection. |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared port | NO |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| More | |
| Made by | Bangladesh |
| Color | Pacific Silver, Radiant Purple, Sand Black |
Additional information
| COLOR | Pacific Silver, Radiant Purple, Sand Black |
|---|---|
| RAM/ROM | 8/256GB |
| Religion | Official |
3 reviews for Walton NEXG N25
Add a review Cancel reply









admin –
Walton NEXG N25 price in Bangladesh
admin –
Walton NEXG N25 BD price
admin –
Walton NEXG N25 price