Description
Itel it2181A Full Specifications And Price In Bangladesh
| General | |
| Model | it2181 (Arafa Telecom) |
| Colors | Light Green, Black, Deep Blue |
| Display | 5.8 cm (2″) |
| Battery | 1200 mAh |
| Language | 10 (English, Hindi, Gujarati, Telugu, Tamil, Punjabi ,Kannada, Malayalam, Bengali, Marathi) |
| Phonebook | 2000 |
| SMS | 500 |
| Torch | Yes |
| SAR | Value 0.757 1g Head Tissue0.766 1g Body Tissue |
| Connectivity | |
| Network Type | 2G |
| Bluetooth | No |
| Earphone Jack | 3.5mm |
| SIM Slot | Slot 1 & Slot 2- Standard |
| Dual Active | Dual Standby |
| FM Radio | Wireless FM with Recording |
| GSM | 900/1800 MHz |
| Display | |
| Display Size | 5.8cm (2″) |
| Resolution | 240*320 |
| Resolution | Type QVGA |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Battery | |
| Battery | Capacity 1200 mAh |
| Battery | Type Li-ion |
| Standby | Time 25 Days |
| Talktime | 10.7 Hours |
| Camera | |
| Rear Camera | VGA |
| Rear flash | No |
| Memory & Storage | |
| ROM | 4 MB |
| RAM | 4 MB |
| Chipset | |
| SC6531E | |
| Dimension | 121 × 51.5 x 14 mm |
| Expandable Memory | Upto 32GB |
| Phonebook | 2000 |
| Message | 500 |
| Additional | Itel it2181A |
| Languages | 10 (English, Hindi, Gujarati, Telugu, Tamil, Punjabi ,Kannada, Malayalam, Bengali , Marathi) |
| Accessories | Charger & Battery |
| Others brand | Symphony & GDL |
3 reviews for Itel it2181A
Add a review Cancel reply









admin –
Itel 2181A price in bangladesh
admin –
Itel 2181A BD price
admin –
Itel 2181A price